Jak se zbavit kuny z půdy a ze zahrady

Jak se zbavit kuny z půdy a ze zahrady

Máte-li problémy s kunami, jistě víte, jak obtížné je najít účinné řešení. Kuna lesní nebo kuna skalní mohou způsobovat značné škody, zejména na půdách, v zahradách, v automobilech a v jiných stavebních objektech. Poradíme vám, jak se kuny zbavit bezpečně a humánně.

Obsah článku

Nejdříve musíte kunám porozumět

Než se pustíte do řešení problému s kunami, je důležité pochopit, proč se vůbec v okolí vašeho domova objevily. Kuny hledají především útočiště a potravu. Proto, jestliže ve vašem okolí naleznou dostatek jídla (například zbytky jídla v odpadcích) nebo vhodná místa pro hnízdění, pravděpodobně se u vás usídlí.

Prevence je nejdůležitější

Udržujte čistotu

Základem je udržovat čistotu okolo domu a nezanechávat venku potraviny, které by mohly kuny přilákat. Zabezpečte odpadky a nenechávejte v popelnicích zbytky jídla. 

Opravte prasikliny a otvory

Kuny jsou velmi šikovné a dokážou se dostat dovnitř i malými otvory. Zkontrolujte proto svůj dům a jeho okolí a opravte všechny praskliny a otvory, kterými by se kuna mohla protáhnout.

Vytvořte nepříjemné prostředí

Kuny nemají rády silné vůně. Rozprostřete proto vůně jako je naftalín nebo amoniak, kolem oblastí, kde se kuny objevují. Existují také komerčně dostupné repelenty určené přímo na kuny.

Humánní odchycení kun

Pokud se kuny už usadily ve vašem domově nebo jeho okolí a preventivní opatření selhala, můžete zvážit humánní způsoby odchycení. Na trhu jsou dostupné živé pasti, do kterých se kuny chytí a poté je můžete vypustit v přírodě, daleko od vašeho domova. 

Kdy volat odborníky

Pokud se vám nedaří kuny odstranit nebo pokud se problém opakuje, může být nejlepším řešením obrátit se na profesionální službu pro odchyt divokých zvířat. Tyto služby mají potřebné znalosti, zkušenosti a vybavení k bezpečnému a efektivnímu odchytu kun a jejich přesunu.

Zdroj obrázku: Pexels