Jak na úklid a údržbu pergoly

Máte na zahradě dřevěnou nebo hliníkovou pergolu? Jestli ano, pak určitě řešíte její úklid a údržbu. Úklid je spíše věc praktická, abychom měli v pergole dostatek místa a aby v ní bylo útulno, pravidelná údržba zase zajistí prodloužení životnosti pergoly. Jestli uvažujete o stavbě nové pergoly a díváte se na její životnost a složitost údržby, pak jednoznačně vítězí hliníková pergola, protože je oproti dřevěné pergole prakticky bezúdržbová a její životnost je výrazně vyšší.

Obsah článku

Údržba dřevěné pergoly

U dřevěné pergoly platí, že vlivem slunečního záření a vlhkosti se z povrchu dřeva pomalu odstraňuje původní nátěr. Pro prodloužení životnosti i z estetického hlediska je dobré dřevěnou konstrukci ošetřovat vhodnými lazurami. Ty zvyšují odolnost dřeva proti UV záření i proti dřevokazným škůdcům. Kontrolovat je potřeba hlavně spodní části nosných sloupů a jižní stranu pergoly.

Když se voda ještě nevsakuje do dřeva, je to dobré, úprava povrchu ještě není potřeba. Když už přijde čas (třeba každých 5 let), problematická místa nebo celou konstrukci natřete vhodnou lazurou. Když budete dodržovat pravidelnou údržbu, měl by stačit jeden nátěr. Samozřejmě provádějte za sucha a spíše v teplejším počasí. Co se týče výběru lazury, ideální jsou lazury na vodní bázi, které mají vysokou ochranu proti UV záření a zároveň látky proti plísním, hmyzu a dřevokazným houbám.

Údržba hliníkové pergoly

Hliník se oproti dřevu nemusí natírat, takže údržba spočívá spíše v mechanickém odstraňování nečistot. I proto se říká, že hliníková pergola je bezúdržbová. Přesto se musíte o hliníkovou pergolu občas starat. Povrch pergoly můžete občas umýt mokrým hadrem nebo wapkou. Kontrolujte odtokový kanál a vyčistěte sítko. Očistěte střechu od listí. Se samotnou konstrukcí není potřeba nic dělat, hlavně ji zbytečně nepoškodit třeba abrazivními čisticími prostředky.

TIP: Přečtěte si, jaké jsou další výhody a nevýhody dřevěných a hliníkových pergol.

Jak se starat o podlahy a stínící techniku

K pergole samozřejmě patří kromě konstrukce i podlaha a případně stínící technika. Podlaha může být z různých materiálů, kdy u každého asi víte, jak se o něj nejlépe starat. Co se týká stínící techniky, pak platí, že u markýzových pergol stáhnete na zimu látku, kterou je potřeba občas impregnovat. U lamelového stínění je třeba lamely občas vyčistit a zkontrolovat jejich funkčnost. Přes zimu je ideální nechat stínící techniku vytaženou, aby se dovnitř dostalo co nejvíce světla, a stínící technika pak nemusí odolávat větru, sněhu a vůbec povětrnostním vlivům.

Údržba pergoly je tedy velmi jednoduchá, obzvlášť u hliníkových pergol. Úklid je pak jiná věc. Uklizená pergola, stejně tak jako uklizený dům, je spíše o tom, jací sami jsme, jestli máme rádi řád nebo nám nevadí bydlet v lehkém chaosu. Každopádně se nejspíše shodneme na tom, že je uklizená pergola mnohem příjemnější. A jaro je pro úklid čehokoliv (včetně pergoly) jako stvořené!