Chcete si zpříjemnit posezení na zahradním nábytku a dodat mu nový vzhled? Ušití vlastních polstrů je skvělý způsob, jak zajistit maximální pohodlí a sladit jejich design s vaším exteriérem. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat správné materiály, jaké rozměry zvolit a jak postupovat při šití, aby byly vaše polstry odolné, praktické a esteticky dokonalé.
Polstr, sedák, podsedák či opěrák?
V rámci polštářků na zahradní nábytek se můžete setkat jak s pojmem polstr, tak i s označeními sedák, podsedák a opěrák. V podstatě jde o to samé. Jako polstry jsou označovány všechny látkové doplňky zahradního nábytku, které mu dodají chybějící polstrování. To by se dalo hovorově přeložit i jako polštářování, tedy to měkké, co nábytku pro zahrady a terasy přidává pohodlí.
Sedák nebo podsedák je určen pro sedadla židlí a křesel, ale můžeme je použít i pro větší pohodlí při sezení na zahradních lavicích a houpačkách. Opěráky bývají někdy s podsedáky spojeny do jednoho kusu, a to ve variantách na nízká i vysoká opěradla křesel a židlí. Na větší kusy nábytku můžete mít polstry velké, nebo více malých. Záleží na vás a vašich preferencích. Polstry skvěle poslouží jak na profesionálně vyrobený zahradní nábytek, tak i na jeho levnější variantu třeba z palet.
Jaký vybrat materiál
Materiál by měl plnit nejen požadavky na barevnost a vzhled, ale také na praktičnost. Nezapomeňte, že zahradní nábytek je vystaven poměrně velké zátěži, výkyvům teplot a dalším povětrnostním vlivům a znečištění. Látky použité na zahradní nábytek by tak měly být velmi odolné – měly by být nejen pevné, ale také snadno udržovatelné.
Jako vhodná se doporučuje silnější bavlněné tkanina, ale k dispozici jsou i látky z umělých vláken, například z akrylu. V nabídce obchodů s látkami je můžete najít také pod označením lehátkovina.
Další možností je tkanina pojmenovaná kočárkovina. To je pevná a nepromokavá látka na polstry s hrubší strukturou, která odolává oděru, snadno se udržuje a má dlouhou životnost. Záleží tedy, zda si zvolíte nepromokavou látku, nebo jinou, která vám bude příjemnější na omak.

Obecně platí, že látky s umělými vlákny jsou sice odolnější, ale nevyhnete se statické elektřině. Někomu umělá vlákna nevyhovují, například nebude chtít na takovém polštáři sedět na slunci. Na druhou stranu umělé vlákno uschne rychle, bavlně to trvá déle. Přírodní látky jsou příjemnější na dotek, ale barvy na nich časem vyblednou a také údržba bude o něco komplikovanější.
Z hlediska designu na zahradách najdete jak jednobarevné, tak pestré polstry. Ze vzorů jsou oblíbené pruhy, kostky, ale i květinové motivy. Barevnost přizpůsobte nejen svému vkusu, ale i uživatelům. Béžové či bílé polstry mohou být velmi elegantní, ale pokud máte děti, bude něco pestřejšího nebo tmavšího mnohem praktičtější. Každopádně by vždy i polstry měly ladit s celkovým stylem zahradního nábytku a vzhledem zahrady.
Tip: Ať už si vyberete jakýkoliv materiál, než začnete šít, nejprve ho vyperte na teplotu 30 až 40 °C.
Jak si ušít polstry
Polstry můžete ušít se snímatelnými povlaky a prát jenom je, nebo je ušít tak, aby se daly prát celé. Obě varianty mají svá pro a proti. Pokud budete prát jen povlak, výplň bude zůstávat znečištěná a časem degraduje. Když budete prát polstry celé, může se stát, že se v pračce jejich tvar zdeformuje tak, že už nebudou vypadat dobře. Závisí to na zvolené výplni i na tom, jak je konkrétní polstr tvarově složitý.

Tip: Mně se osvědčilo prát ušité polstry ručně ve vaně. Sice je to méně pohodlné než v pračce, ale tvar polstru to ohrožuje méně. Z výplní je z tohoto hlediska dobrý starý dobrý molitan.
Co budete potřebovat:
- vypranou látku
- nitě
- výplň
- šicí stroj
- špendlíky
- krejčovský metr
- krejčovskou křídu
- krejčovské nůžky, případně zalamovací nůž
- papír na střih
- tkaloun (keprovka) na připevnění podsedáku v barvě ladící s látkou
- zip, pokud chcete vrchní vrstvu snímatelnou (lze nahradit i patentkami nebo suchým zipem)
Tip: V případě, že jste úplní začátečníci, nechte se inspirovat, jak začít s šitím na šicím stroji.
Začněte s podsedáky, je to nejjednodušší
Pokud jste ještě nic podobného netvořili, začněte nejprve s podsedáky. To je základ, venkovní polstry na ostatní zahradní nábytek jsou komplikovanější.
Tvar podsedáku vždy odpovídá tvaru sedadla židle nebo křesla, a hlavně jeho rozměrům. Šijete polstry na míru, takže si nejprve sedadlo pořádně změřte. Pokud má sedadlo tvar čtverce, je to celkem jednoduché. Změříte si obdélník o velikosti dvou čtverců vedle sebe a na každé straně přidáte asi 2 cm plus další centimetry podle výšky výplně.

Ale sedadla mohou mít i nepravidelný tvar, zaoblené rohy, nebo být přímo kulaté. V takovém případě nejprve sedadlo obkreslete na papír a pak přidejte požadované centimetry na všechny strany, případně patřičně zvětšete průměr kruhu. Pokud sedadlo nemá tvar čtverce, vystřihněte si spodní i vrchní díl zvlášť.
Postup
Popíšeme si ten nejjednodušší čtvercový podsedák, princip je u všech ostatních polstrů obdobný. Naše sedadlo je čtverec s jednou stranou 40 cm, jako výplň použijeme molitan vysoký 5 cm. Na švy přidáváme vždy 2 cm a na výšku dalších 5 cm. Proto si ustřihneme obdélník s kratší stranou 40+2+2+5+5=54 cm a delší stranou 108 cm. Zip máme dlouhý 40 cm.
Všechny kraje začistěte cik-cak stehem. Látku položíme rubem dolů a na jednu z kratších stran přišijeme jednu stranu zipu, tak aby jezdec zip směřoval k lícové straně látky a na koncích nám vždy zbyly pruhy na výšku podsedáku a švy (7 cm od každého kraje). Druhou část zipu přišijeme na protější krátkou stranu stejně. Když se pak zip zapne, máme tunel.
Následně si ustřihneme dva metrové kusy tkalounu. Teď je hlavní všít ho na správné místo, protože bude důležité, kam budete tkanice uvazovat. Doporučuji si tkaloun připevnit, vyzkoušet si přivázání a pak teprve všít na látku. Všíváte ho uprostřed, takže z látky vám budou viset na každé straně dva stejně dlouhé kusy tkalounu, každý dlouhý 50 cm. Doporučuji použít na všití stejnou stranu, kde je zip. Ten pak bude směrem k opěradlu a nebude vidět. Opravdu opatrně musíte na umístění šňůrek. Pokud se netrefíte, podsedák se bude po upevnění kroutit.
Pokud nemáte kusový molitan 40 × 40 × 5 cm, musíte si ho vyříznout. Na to je nejlepší zalamovací nůž, ale pozor, aby hrany byly rovné a pravé úhly skutečně pravé. Teď už zbývá otočit si látku zpět do rubu a sešít volné části tunelu. Nakonec obraťte obal podsedáku do lícové strany a vložte molitanový čtverec. Zapněte zip a přivažte za tkanice podsedák k židli.
Toto je skutečně nejjednodušší verze, najdete hodně složitějších variant, ale pro začátek vám i takový podsedák poslouží. Pokud nechcete prát jen obal, můžete si prošít podsedák přes výplň a případně ho doplnit i o látkou potažené knoflíky.
Vychytávky pro různé druhy polstrů
Zahradní křesla a židle si můžete zpříjemnit jen podsedákem, nebo k němu přidat i samostatný opěrák, nebo ušít podsedák a opěrák spojený do jednoho celku. Vždy dávejte pozor, aby byl dostatečně ohebný. Dá se to řešit tenčí výplní, nebo jen látkovými přechody bez výplně v místě, kde se křeslo lomí. Obdobně se dá postupovat třeba i u houpačky nebo zahradní lavice s opěradlem.

Na houpačky a lehátka je vhodné mít polstr z jednoho kusu a s vhodným upevněním, aby neklouzal dolů, ale u lavic můžete klidně volit i variantu z polštářů, které si každý z uživatelů rozloží podle toho, jak mu to vyhovuje. Na houpačky s kovovým rámem se dají ušít polstry, které se na něj jakoby nasunou a pevně pak drží, i když na houpačce třeba řádí děti.
Pokud chcete začít jednodušeji, použijte starší již hotový polstr na lehátko, houpačku či jiný zahradní nábytek a jen ho oživte podle potřeby. Pokud je funkční, ale jen je vybledlý, ušijte nové povlaky. V případě, že je výplň sesedlá, můžete ji vyměnit, nebo přidat další vrstvu molitanu. Tvar polstru máte, jen ho okopírujte.
Jak polstry udržovat
Jak jsme již zmínili výše, údržba polstrů se liší podle toho, zda má polstr snímatelný povlak, nebo ne. Inspirovat se můžete v článku o čištění podsedáků. V každém případě je dobré mít pro polstry vhodnou ochranu proti dešti, nebo mít místo, kam je uložit. Určitě ani neuškodí, když polstry čas od času vysajete, případně z nich vyklepete prach.
U těch se snímatelnými povlaky je perte aspoň dvakrát za sezónu. Ty bez povlaků určitě vyperte ručně na jaře a čistěte vždy, když na něm zahradní party zanechá stopy. Oba typy důkladně vyčistěte po sezóně a uložte je v nějakém obalu na vhodném suchém místě.
Ať se vám na polstrech dobře odpočívá od jara až do podzimu.