Jak pěstovat růže: Kompletní průvodce pro krásný růžový záhon

Jak pěstovat růže

Růže jsou jedny z nejoblíbenějších květin na světě díky své nádherné kráse a bohaté vůni. Pěstování růží může být pro mnohé zahradníky vzrušujícím a odměňujícím koníčkem. Ať už jste začátečník nebo pokročilý zahradník, následující rady vám pomohou vypěstovat zdravé a bujné květy.

Obsah článku

Výběr správného místa

Růže potřebují minimálně šest hodin přímého slunečního svitu denně. Vyberte pro ně slunné místo, aby měly dostatek světla pro optimální růst a kvetení. Místo by mělo být chráněné před silným větrem, který může poškodit květy a rostliny. Zajistěte, aby místo pro výsadbu mělo dobrou drenáž, aby se předešlo stagnaci vody, která může vést k kořenové hnilobě.

Příprava půdy

Růže prosperují v bohaté, dobře odvodněné půdě s mírně kyselým až neutrálním pH (6,5 až 7,0). Přidejte dostatek kompostu nebo zahradního hnoje, aby půda byla úrodná a vláčná.Před výsadbou důkladně prokopejte půdu do hloubky alespoň 30 až 40 cm. Odstraňte kameny a jiné nečistoty a zajistěte, že půda není příliš jílovitá nebo písčitá.

Výsadba

Nejlepší doba pro výsadbu růží je na jaře nebo na podzim, což rostlinám dává šanci dobře se uchytit před extrémními teplotami v létě nebo zimě. Vykopejte dostatečně hlubokou půdu, aby se do díry vešly kořeny rostliny a aby byl kořenový krček rostliny na úrovni s povrchem půdy. Rostliny pečlivě umístěte do výkopku a zasypte půdou. Jemně přitlačte a dobře zalijte.

Péče o růže

Růže vyžadují pravidelné zalévání, zejména během suchých období. Zalévejte u kořene rostliny, aby listy zůstaly suché a snížilo se riziko nemocí.Hnojte je pravidelně od jara do konce léta, aby podporovaly růst a kvetení. Používejte hnojiva speciálně určená pro růže.Prořezávejte růže na jaře a po hlavním období kvetení. Odstraňte mrtvé a nemocné větve a otevřete rostlinu, aby vzduch mohl volně procházet listy. Používejte fungicidy, pokud je to potřebné, a vždy odstraňujte a zlikvidujte nemocné listy. Vlhkou půdu vám pomůže udržet mulč, chrání kořeny před extrémy teplot a potlačuje růst plevele.

Zdroj obrázku: Pexels