Jak pěstovat mangold na zahradě i na balkoně

Jak pěstovat mangold na zahradě i na balkoně

Mangold je výjimečně zdravá zelenina, která se hodí jak na zahradu, tak na balkon. Jeho listy, které mají jemně nakyslou chuť, jsou plné živin, jako jsou vitamíny A, C a K, minerály, vláknina a antioxidanty. Navíc je to rostlina, která není náročná na péči a skvěle snáší i chladnější počasí, což z něj činí ideální volbu pro podzimní a jarní zahrádky. 

Obsah článku

Jak vybrat vhodné místo pro pěstování mangoldu

Mangold je poměrně nenáročná rostlina, ale k tomu, aby byl zdravý a bohatý na úrodu, potřebuje několik základních podmínek. Nejlépe mu vyhovuje slunné místo, kde dostává alespoň 6 hodin slunce denně. Vhodná je dobře propustná půda bohatá na živiny a organické látky. Mangold také snáší mírně kyselé až neutrální pH půdy, takže pokud máte velmi kyselou půdu, je dobré ji před výsadbou zkamenit nebo přidat dolomitickou vápennou moučku.

Pěstování mangoldu ze semínka nebo sazenic

Mangold můžete pěstovat dvěma způsoby: výsevem přímo do půdy nebo předpěstováním sazenic. Pokud chcete pěstovat mangold z přímého výsevu, ideální doba pro setí je na jaře, když pominou poslední mrazy (obvykle od dubna do května), nebo na podzim pro zimní sklizeň. Sazenice mangoldu můžete předpěstovat v interiéru nebo skleníku 4 až 6 týdnů před očekávaným datem posledních mrazů, a poté je přesadit na venkovní záhon.

Pokud se rozhodnete pro přímý výsev, semena se vysévají do hloubky asi 1 až 2 cm ve vzdálenosti 30 až 40 cm mezi řádky. 

Mangold zalévejte pravidelně a rovnoměrně

Mangold má rád pravidelnou zálivku, která by měla být rovnoměrná, aby se zabránilo vysychání půdy. V období sucha je důležité zalévat častěji, ale bez přehánění, abyste předešli hnilobě kořenů. Zároveň je důležité, aby půda byla dobře provzdušněná, což pomůže kořenům přijímat dostatek vody.

Mongold hnojte hlavně v období růstu

Hnojení mangoldu by mělo být pravidelné, zejména během růstového období. Můžete použít kompost nebo organické hnojivo, které rostlinám dodá potřebné živiny. Pro lepší výnosy je doporučeno přidávat hnojiva bohatá na dusík, protože tento prvek podporuje růst listů. V druhé fázi růstu je dobré hnojit i draslíkem a fosforem, které podporují tvorbu silných a zdravých listů.

Jak ochránit mangold před škůdci

Mangold není příliš náchylný na škůdce, ale občas se může stát, že na jeho listech najdete mšice nebo hlemýždě. Pokud máte problém s mšicemi, můžete je odstranit mechanicky nebo použít přírodní insekticidy. Hlemýždě odstraňte ručně nebo pomocí speciálních pastí.

Dalšími hrozbami mohou být i plísňová onemocnění, které se obvykle objevují při příliš vysoké vlhkosti. Proto je důležité zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu mezi rostlinami a neprovádět nadměrnou zálivku.

Mangold sklízejte 10 týdnů od výsevu

Mangold je rychle rostoucí rostlina, a pokud jste si zvolili odrůdu určenou k opakovanému sklizni, můžete začít sklízet již po 8 až 10 týdnech od výsevu. Listy můžete trhat jednotlivě, čímž zajistíte, že rostlina bude nadále růst a dále produkovat nové listy. Pokud se rozhodnete pro celkovou sklizeň, počkejte, až rostlina doroste do plné velikosti.

Mangold je vynikající volbou pro každého, kdo chce mít na zahradě zdravou a nenáročnou rostlinu. S minimálními nároky na péči a rychlým růstem je ideální pro všechny, kdo chtějí sklízet čerstvé zelené listy už po několika týdnech. Kromě toho je mangold velmi zdravý a může se používat v různých receptech, ať už v salátech, polévkách, nebo jako příloha k hlavním jídlům.

Zdroj obrázku: Pexels